Poslanci schválili zrušenie koncesionárskych poplatkov

Poslanci schválili zrušenie koncesionárskych poplatkov Reprofoto RTVS

Zrušenia koncesionárskych poplatkov prišlo dnes nečakane a bez väčšej debaty.

 Poslanci dnes schválili rozpočet. Súčasťou dohody na rozpočte je aj zrušenie koncesionárskych poplatkov od júla 2023. Poslanci ho dnes schválili narýchlo, pozmeňujúcim návrhom inej novely, ktorá vôbec nesúvisí s RTVS. Ide o novelu zákona o dani z osobitnej stavby.

Zrušenie poplatkov bolo jednou z podmienok, ktoré si dala SaS pri schválení rozpočtu. Téma zrušenie koncesionárskych poplatkov a následne referendum za zrušenie patrili medzi hlavné politické aktivity SaS, s ktorými sa v začiatkoch v roku 2009 strana Richarda Sulíka zviditeľnila.

O zrušení poplatkov neprebehla aktuálne žiadna odborná debata. Ministerstvo kultúry návrh nekomentovalo. Šéf RTVS vyjadril obavy.

"Chápem, že ide o dôležité rozhodnutie ovplyvňujúce celý budúci rok. Podmienka zrušenia koncesií však potrebuje dôslednú odbornú analýzu a diskusiu o dopade takéhoto riešenia na ďalšiu existenciu verejnoprávneho vysielateľa. Vždy som bol zástancom koncesií a považujem ich stále za garanciu nezávislosti RTVS. Je pravdou, že postupne sa ich výber rôznymi právnymi úpravami obmedzoval a RTVS dodnes na tieto úpravy dopláca," napísal v stanovisku pred hlasovaním šéf RTVS Ľuboš Machaj, podľa ktorého by bolo veľmi nešťastné, keby takého rozhodnutie politických elít problémy ohľadom systémového financovania verejnoprávneho vysielateľa ešte prehĺbilo.

"Je preto veľmi dôležité, aby po takomto rozhodnutí nasledovala odborná diskusia a príprava legislatívy, ktorá by garantovala riešenie dlhodobého podfinancovania RTVS a jej nezávislosť od politických záujmov. Očakávam preto, že sa na pôde ministerstva kultúry a parlamentného Výboru pre kultúru a médiá čo najskôr takáto diskusia zrealizuje," povedal Machaj. Podľa neho pre ďalšie fungovanie RTVS je zásadné, aby bola garantovaná výška financií zo štátneho rozpočtu a zabezpečila sa ich ochrana od akýchkoľvek politických vplyvov. "Aj preto sú koncesie jedným z najtransparentnejších spôsobov financovania verejnoprávneho média. Dôležité je, aby bola legislatívne ošetrená aj valorizácia garantovanej sumy o infláciu, a aby boli vytvorené podmienky pre kompenzáciu všetkých strát, ktoré boli spôsobené RTVS prijatím rôznych legislatívnych opatrení v minulosti – oslobodenie niektorých koncesionárov od poplatkov a úlohy vyplývajúce pre RTVS z nového mediálneho zákona.“

Aktuálne rozpočet RTVS je vo výške zhruba 164 miliónov. Z toho 83 miliónov ide z koncesionárskych poplatkov a ďalších 81 miliónov je spolufinancovanie štátom.