Silnú zostavu v RTVS stopli. O interrupciách a právach žien sa v RTVS debatuje bez žien Reprofoto RTVS

Silnú zostavu v RTVS stopli. O interrupciách a právach žien sa v RTVS debatuje bez žien

19.05.2020 16:55 | Blog | Miroslava Kernová

V marci RTVS pozastavila výrobu väčšiny cyklických publicistických relácií, medzi nimi aj špeciálnej diskusnej relácie Silná zostava, v ktorej debatovali prevažne ženy na rôzne spoločenské témy s moderátorkou Oľgou Bakovou.

Keď v polovičke marca RTVS vysielala reláciu Silná zostava, nič nenasvedčovalo tomu, že minimálne tento rok už túto reláciu diváci neuvidia.

Od apríla sa na obrazovku postupne vrátila väčšina relácií a pribudli aj nové, Silná zostava sa na obrazovku nevrátila. A podľa všetkého, sa tak skoro nevráti. Ak vôbec.

„Silná zostava sa na obrazovky Dvojky vráti na budúci rok po tom ako prejde dramaturgickou úpravou, keďže sa vysielala štyri televízne sezóny a pre oslovenie väčšej skupiny divákov je prirodzené, že potrebuje isté zmeny,“ reagovala na otázky Omediach.com hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Moderátorka Oľga Baková z relácie odišla. RTVS náhradu nemá. Obsadenie moderátorského postu sa podľa slov hovorkyne rieši.

Viac: Dlhoročná moderátorka Oľga Baková už nepracuje v médiách

Silná zostava patrila medzi málo projektov, ktoré za posledné roky v RTVS vznikli a udržali si dobré meno. A patrila medzi málo relácií, kde sa so ženami debatovalo aj na vážne spoločenské témy.

Napriek pozitívnym ohlasom ju vedenie RTVS stoplo. Namiesto nej pribudli viaceré nové relácie, medzi ktorými je aj zvláštna relácia Fakty a impulzy, či nová diskusná relácia Do kríža, v ktorej debatujú ako moderátori muži prevažne len s mužmi.
Od januára, od kedy RTVS reláciu vysiela, pozvali moderátori do relácie cca 28 mužov a len 4 ženy.

Ani k takej téme, ako je rozhodovanie o interrupcii s názvom "Nenarodení: Kto ma rozhodnúť?", ktorú RTVS odvysiela v stredu, ženu neuvidíte. S moderátorom Jaroslavom Daniškom budú o tejto téme diskutovať dvaja muži: Vladimír Palko a Martin Poliačik.

Aktualizácia o stanovisko moderátora a tvorcu relácie Jaroslava Danišku 20.5.2020:

Do kríža vznikla ešte minulý rok, vysielať sa začala na konci januára tohto roku a jej dramaturgia, zameranie a poslanie nijako nesúvisí s reláciou Silná zostava, ani inými reláciami.Zameranie Do kríža tiež nijako nesúvisí s tým, či v nej diskutujú muži alebo ženy, našim cieľom je polemika otvorená, krížová a férová. Je našou snahou pozývať tých najlepších diskutérov k témam, kde sa navzájom nezhodnú. Sme radi, že sa to darí, pretože nešvárom našej doby je diskutovanie tých, ktorí spolu súhlasia a navzájom si prikyvujú. Podstatou diskusie je predsa pluralita a výmena názorov, nie lajkovanie vo vlastnej bubline. Preto sme boli radi, keď prišla o víťazstve Igora Matoviča a jeho vláde s Richardom Sulíkom diskutovať profesorka Iveta Radičová, ktorá s obidvomi mala svoju skúsenosť, alebo keď o odkaze Jána Pavla II. diskutovali prof. a arcibiskup Cyril Vasiľ s docentom Ondrejom Prostredníkom, alebo o práve na život páni Vladimír Palko a Martin Poliačik. Odmietam argument, že je problém, že o téme života pred narodením a práve na potrat nemôžu diskutovať dvaja muži, diskusia o ľudských právach je založená na argumentácii a formulovaní nejakého stanoviska, nie na gender-identite diskutéra. Je preto jedno či debatujú dvaja muži, dve ženy alebo muž a žena, polemiku zabezpečujú dva odlišné názory, a tie sú zastúpené silnými diskutérmi.A ešte jedna vec. Diskusia bola nahraná v septembri roku 2019, krátko pred pochodom za život v Bratislave, teraz sme ju zaradili preto, že sme nemohli nahrávať z technických dôvodov, na čo bola relácia plánovaná.

Zaujíma vás zákulisie médií, sledujte nás aj na Facebooku.O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka začiatkom júla spustila novú kampaň s názvom „Čo je v rodine to sa počíta“, ktorá sa odohráva v prostredí rodiny a susedov.

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

Európska únia potrebuje záväzné spoločné pravidlá, ktoré by prinútili internetové sociálne siete aktívne bojovať proti nenávistným prejavom a zároveň rešpektovať slobodu prejavu.

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Výnimočné situácie si žiadajú výnimočné riešenia. Preto sa organizátori festivalu Atmosféra, ktorý sa koná v prekrásnom prostredí viníc neďaleko Hontianskych Nemiec, rozhodli priniesť festival k návštevníkom aj tento rok – avšak v komornejšej verzii s dôrazom na bezpečnosť. Miniséria podujatí Nádych s Atmosférou ovládne atmosférickú lúku v auguste 2020 dokonca trikrát!

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

Od pondelka 6. júla sa na obrazovky RTVS vráti populárny výpravný seriálový hit z dielne HBO - Babylon Berlín. RTVS odvysiela vždy dva diely za sebou každý pondelok o 22:00 na Dvojke.

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Od 1. júla 2020 došlo k zmene vo vedení v spoločnosti Panta Rhei.

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

O2 sa rozhodla zmeniť komunikáciu so zákazníkmi.

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán podnikne odvetu proti ktorejkoľvek krajine, ktorá spácha kybernetický útok na jeho jadrové zariadenia. Po štvrtkovom požiari v blízkosti továrne na obohacovanie uránu v Natanze to vyhlásil šéf iránskej civilnej obrany.

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Tomáš Nejedlý, ktorý patril medzi skupinu redaktorov, s ktorými vydavateľstvo News and Media Holding počas pandémie koronavírusu ukončilo spoluprácu, už pracuje na ministerstve školstva.

Najčítanejšie