V Kremli vyznamenali dvojicu komikov, ktorá napálila mnohých západných politikov

V Kremli vyznamenali dvojicu komikov, ktorá napálila mnohých západných politikov Reprofoto youtube George Galloway

V moskovskom Kremli získali vysoké štátne vyznamenanie komici Vladimir Kuznecov a Alexej Stoljarov, ktorí sú známi pod prezývkami Vovan a Lexus. V posledných rokoch oklamali mnohých západných politikov vrátane talianskej premiérky Giorgii Meloniovej alebo britského ministra zahraničných vecí Davida Camerona, s ktorými sa spojili a predstierali, že sú iní politici. Informovala o tom dnes ruská agentúra RIA Novosti.

Ceremónia sa podľa agentúry odohrala v stredu. RIA Novosti zverejnila snímku Kuznecova a Stoljarova zo slávnosti v Kremli, pričom na sebe majú vyznamenania, ktoré pripomínajú Rád priateľstva, teda jedno z najvyšších ruských štátnych vyznamenaní, ktoré sa udeľuje Rusom i cudzincom okrem iného za prínos v posilňovaní priateľstva, spolupráce a porozumenia medzi Ruskom a inými národmi.

Duo Vovan a Lexus sa často zameriavajú na ľudí, o ktorých má záujem Moskva, a kompromitujú ich, upozornila agentúra Reuters. Minulý mesiac podľa nej dvojica zverejnila záznam hovoru s britským ministrom zahraničia Cameronom, ktorého prinútila veriť, že hovorí s bývalým ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. Britská diplomacia medzitým informovala, že jej šéf absolvoval videohovor s neznámou osobou, ktorá sa vydávala za Porošenka. Londýn uviedol, že o veci informuje, aby predišiel prípadnej manipulácii so záznamom hovoru.

Už skôr sa Kuznecov a Stoljarov vydávali za Porošenka, vtedy to bolo pri telefonáte s bývalou nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Okrem toho napálili napríklad poľského prezidenta Andrzeja Dudu alebo taliansku premiérku Meloniovú. Tá na jeseň v telefonickom hovore s Vovanom a Lexusom uviedla, že v súvislosti s vojnou na Ukrajine cíti "veľkú únavu na všetkých stranách", keď si myslela, že hovorí s vysokým predstaviteľom Africkej únie.