V Mexiku zavraždili za dva mesiace už siedmeho novinára

Už siedmy novinár bol za posledné dva mesiace zavraždený v Mexiku. Najnovšou obeťou sa stal Juan Carlos Muñiz, ktorý bol zastrelený v meste Fresnillo v stredomexickom štáte Zacatecas. S odkazom na guvernéra Davida Monreala o tom informovala agentúra DPA.

Muñiz bol policajný reportér spravodajského portálu Testigo Minero a privyrábal si ako taxikár. V Mexiku, najmä mimo veľkých miest, novinári mávajú často vedľajšie zamestnanie, píše DPA. Jeho mŕtve telo s ranami po guľkách sa podľa miestnych médií našlo v aute. Pozadie útoku zatiaľ nie je známe.

Zacatecas patrí medzi mexické štáty, ktoré sa stretávajú s vysokou mierou násilia; značný podiel na ňom má obchod s drogami a boja medzi rivalskými kartelmi. V januári našla miestna polícia v malej dodávke natlačené mŕtve telá ôsmich mužov a dvoch žien. Vozidlo zostalo stáť pred úsvitom blízko vianočného stromu na hlavnom námestí rovnomennej metropoly.

Mexiko bolo podľa Reportérov bez hraníc pre novinárov v roku 2021 už tretí rok po sebe najnebezpečnejšou krajinou. Podľa tejto organizácie bolo vlani v tejto latinskoamerickej krajine zabitých v súvislosti so svojou prácou sedem novinárov. Organizácia uvádza, že za útoky proti nim sú často zodpovedné nielen miestne drogové kartely, ale aj politici. Viac ako 90 percent útokov zostáva nepotrestaných.

Najčítanejšie