Kremeľ: V ideálnom prípade bude Ukrajina oslobodená od "nacistov"

Dĺžka ruskej vojenskej operácie na Ukrajine bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať, v ideálnom prípade by mal ruský útok "vyčistiť krajinu od nacistov" a neutralizovať vojenský potenciál Kyjeva, vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov podľa agentúry Reuters. Kremeľský hovorca ďalej povedal, že Rusko potrebuje, aby sa z Ukrajiny stala neutrálna krajina, na území ktorej nebudú žiadne útočné zbrane. Nikto podľa neho tiež nehovorí o okupácii Ukrajiny a je vraj podľa neho "neprijateľné" používať tento výraz na opis kontextu ruskej vojenskej operácie.

"Trvanie (vojenské operácie) určí jej postup a výsledky," povedal Peskov a dodal, že o prípadnom konci vojenskej akcie rozhodne jedine prezident Vladimir Putin. Rusi podľa hovorcu Kremľa kroky jeho vlády podporujú, pretože sú v záujme budúcnosti Ruska.

Ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor súčasne vydal vyhlásenie, podľa ktorého musia ruské médiá pri písaní o konflikte na Ukrajine kontrolovať správnosť svojich správ, pričom za jediný dôveryhodný zdroj sú pokladané oficiálne ruské vyjadrenia. Šírenie akýchkoľvek iných "falošných informácií" povedie k obmedzeniu činnosti médií, dodal úrad.

Peskov znovu spomenul "denacifikáciu" Ukrajiny, podobne ako Putin vo svojom rannom prejave, ktorým inváziu odštartoval. Kremeľ často označuje svojich nepriateľov všeobecne ako nacistami, hovorca sa však vyhol otázke na to, či za jedného z nich považuje aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorého rodinní príslušníci boli zabití pri holokauste počas druhej svetovej vojny.

Peskov tiež vyhlásil, že rýchly prepad ruskej burzy po začatí invázie je len dočasný a že sa naňho Kremeľ vopred pripravil. Zľahčoval tiež obavy z toho, že by sa Rusko mohlo dostať kvôli svojej agresii do medzinárodnej izolácie. "Samozrejme by sme mohli mať problémy s určitým počtom štátov. Ale s týmito štátmi sme mali problémy aj predtým," povedal. "Je jednoducho nemožné odrezať krajinu ako je Rusko železnou oponou," dodal.

Rusko zaútočilo na Ukrajinu o štvrtok ráno po týždňoch rastúceho napätia, počas ktorých zhromažďovalo na jej hraniciach desaťtisíce vojakov. Boje teraz zúria na mnohých miestach krajiny.

Najčítanejšie