Rádio_FM spustilo hlasovanie v 15. ročníku Radio_Head Awards

Rádio_FM spustilo hlasovanie v 15. ročníku Radio_Head Awards Ilustr. foto: RTVS

Rádio_FM odštartovalo v pondelok 9. januára hlasovanie v 15. ročníku Radio_Head Awards. Fanúšikovia slovenskej hudby majú opäť šancu oceniť svojich obľúbencov v kategóriách Album roka, Skladba roka, Debut roka a Objav roka. Hlasovanie v prvom kole bude otvorené do 3. februára 2023. Nominácie budú následne oznámené v pondelok 6. februára v relácii Ráno na eFeMku.

Súčasťou 15. ročníka Radio_Head Awards budú opäť aj žánrové kategórie, v ktorých víťazov vyberajú odborné poroty. Tie ocenia najlepšie nahrávky v kategóriách Hard & Heavy, Elektronická hudba, World Music a v novej kategórii Folková hudba, ktorá nahradila kategóriu Hip Hop / Rap / R'n'b. „Hip hop sa v uplynulých rokoch stal žánrom, s ktorým sa poslucháči stretávajú počas denného vysielania pravidelne, preto kategória, ktorej cieľom bolo objavovať menšinové žánre, stratila význam. Hip hopové nahrávky môžu poslucháči oceniť v hlavných kategóriách, pravidelne sa objavujú aj v nomináciách kategórií Album roka a Cena novinárov,“ povedala intendantka Rádia_FM Janka Imrichová.

Rádio Devín na Rádiohlavách ocení nahrávky v kategóriách Klasická hudba, Jazzová hudba a Experimentálna hudba.

Svojho favorita v kategórii Album roka opäť vyberú aj novinári a redaktori, nielen z Rádia_FM, ale aj ďalších slovenských médií. Novinárov minulý rok najviac zaujal debut Blurry AF producenta Isama Zing. Poslucháči ocenili album Venované pamiatke budúcich zosnulých od Chiki Liki Tu-a. Ako prezradila kapela počas slávnostného večera, ocenený album pôvodne ani nechceli vydať. Objavom roka 2021 sa stala Tamara Kramar a Debut roka nahrali Vec Švidraň. Ceny v žánrových kategóriách si rozdelili Pil C, Subtension, Cranial Void, či Angrusori.

Víťazi Radio_Head Awards za rok 2022 budú vyhlásení 17. marca 2023. Uplynulé dva roky prebehlo udeľovanie cien kvôli pandemickej situácii počas dvoch večerov. Po krátkej pauze sa bude tá najlepšia domáca hudba opäť oceňovať počas jedného večera v priestoroch Slovenského rozhlasu. „Slávnostný ceremoniál odovzdávania ocenení Radio_Head Awards v jednom čase a na jednom mieste sústredil celú scénu. Pre nás je dôležité spájať, a preto mám veľkú radosť, že po ťažkých pandemických rokoch, kedy sme sviatok hudby nemohli prežívať spoločne, sa k tejto tradícii konečne vrátime,“ povedala Imrichová.

Víťazi Radio_Head Awards si odnesú sošky, ktoré podľa návrhu Bety K.Majerníkovej vyrobila sochárka Mira Podmanická.