Na kvety pre zosnulých minieme viac, než na kytice pre živých

Na kvety pre zosnulých minieme viac, než na kytice pre živých Ilustr.foto Omediach.com

Dušičky, MDŽ alebo Valentín? Slováci utratia v kvetinárstvach najviac počas prvého z menovaných sviatkov. Starší a ženy myslia viac na tých, ktorí už nie sú medzi nami, muži si skôr spomenú na sviatok zamilovaných.

Komu nakupujeme viac kvetov? Milovaným ženám či blízkym zosnulým? Z dát Poštovej banky vyplýva, že na dušičky míňajú Slováci viac peňazí ako na Valentína či na MDŽ. Vlani minuli klienti banky až o 74 percent viac na nákup výzdoby na hroby v kvetinárstvach ako na obdarovanie manželky, priateľky, matky alebo dcéry na MDŽ. A až o 128 percent viac ako na kvety pre milovanú ženu na Valentína.

„Z vybraných dát za posledné tri roky vidno, že ak sa ekonomike a ľuďom darí, sú ochotní minúť na blízkych viac peňazí. Každoročne sa totiž výdavky na nákup kvetinovej výzdoby počas všetkých troch sviatkov zvyšujú,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.
Na dušičky nakupujeme v kvetinárstvach výzdobu v priemere za 20 eur. Na MDŽ a Valentína je to v priemere za 16 eur. Asi neprekvapí, že kým pri Medzinárodnom dni žien a sviatku zamilovaných sú hlavnými zákazníkmi kvetinárstiev muži, na Sviatok všetkých svätých je to práve naopak. Ženy však minú na výzdobu hrobov až o 150 percent viac než muži.

Najromantickejší aj najzodpovednejší sú ľudia vo veku nad 50 rokov. Tí míňajú v kvetinárstvach najviac počas všetkých troch sviatkov. Čím sú ľudia mladší, tým menej peňazí míňajú na nákup kvetov pre blízkych. „Vo väčšej miere začínajú obdarúvať kvetmi na MDŽ a Valentína až vo veku 25 rokov. Na dušičky sa však táto hranica posúva až na vek po 40-tke,“ konštatuje Lýdia Žáčková.

Ak sa pozrieme na správanie sa ľudí podľa krajov, zistíme, že najviac míňajú na nákup pre zosnulých v Košiciach, nasledovaní Bratislavou a Trnavou. Aj u však platí, že peniaze nie sú všetko. Hlavné je spomenúť si, či už s kyticou, alebo bez nej.