Máte povinnosť zabezpečiť sa pred hackermi? Pozor, mali by ste byť obzvlášť ostražití Foto: Shutterstock

Máte povinnosť zabezpečiť sa pred hackermi? Pozor, mali by ste byť obzvlášť ostražití

19.06.2020 11:22 | Internet | PR

Útoky hackerov už neraz ukázali, že ich ciele sú nepredvídateľné a často až absurdné. Hackeri odstavili celú nemocnicu, spravodajský web, či nejednu firmu a to v čase, keď to naozaj vôbec nečakali. Aby ste nemuseli zažiť podobnú bezradnosť, je dôležité sa pripraviť. Naviac, pre mnohých je to už aj povinnosť.

Už nejaký čas platí zákon o kybernetickej bezpečnosti č. 69/2018 Z.z., ktorý mnohým firmám a štátnym organizáciám, ktoré sú v pozícii „prevádzkovateľov základných služieb a poskytovateľov digitálnych služieb", dáva za povinnosť nastaviť a zabezpečiť vlastné systémy a procesy tak, aby dokázali zareagovať na kybernetické hrozby, ktoré prichádzajú nečakane, útočia na ich informačné systémy a siete.

Na trhu sa objavilo viacero dodávateľských firiem, ktoré ponúkajú „rôzne" zabezpečenia za "dobré" ceny. A tu môže byť problém. Nie každá firma to zvládne a nie každá aj naozaj pomôže. Je dôležité si uvedomiť, že takémuto dodávateľovi otvárate dvere do vlastných systémov. Každý nesprávny krok neohrozuje len vašu reputáciu, ale aj bezpečnosť a v konečnom dôsledku celý váš biznis. Navyše, u firiem ktoré musia byť v súlade so zákonom o kybernetickej bezpečnosti, je tu aj hrozba sankcií.

Pri tak závažnej povinnosti je obzvlášť dôležité obrátiť sa na naozaj kvalifikovaných a skúsených certifikovaných odborníkov.

 

Keď dvaja robia to isté, nie vždy to je to isté

Ľ. Kopáček, GAMO

A nie vždy to najlacnejšie riešenie je ideálne. Rovnako je to aj v prípade spracovania GAP analýzy / Rozdielovej analýzy. „Táto pomáha prevádzkovateľom identifikovať mieru zhody s požiadavkami zákona. Jej výsledkom je sada odporučení, ktorých cieľom je pripravenosť na zabránenie bezpečnostným incidentom. Nielen teoreticky a dokumentačne, ale aj po stránke procesov a technologickej úrovne bezpečnosti systémov," povedal Ľubomír Kopáček, vedúci divízie bezpečnosti GAMO a.s., ktorá takéto služby poskytuje.

 Ako si podľa odborníka vybrať správneho dodávateľa a na čo by ste si mali firmy dať pozor?

1. Neuspokojte sa s riešením za nízku cenu, hoci bude od vášho overeného dodávateľa zdanlivo podobnej problematiky, akou sa môže javiť napríklad GDPR.

2. Pýtajte sa dodávateľov aké dávajú garancie, že opatrenia, ktoré na základe odporučení prijmete, budú postačovať pri prvom audite alebo bezpečnostnom incidente. Len dokumentačné a formálne posúdenie stavu kybernetickej bezpečnosti bez technologického pohľadu a odporučení na bezpečnosť IT a OT prostredia nestačí. Certifikovaný audítor alebo forenzný expert v prípade incidentu bude hodnotiť aj technické súvislosti.

3. Nepodceňujte riziká a neočakávané útoky spôsobené častokrát vlastnými ľuďmi a ich neznalosťou.

4. Neuspokojte sa s dokumentáciou (s krabicou papierov), ktorá Vám potvrdí formálne splnenie požiadaviek vyplývajúcich zo zákona. Ak nezavediete reálne opatrenia pre zabezpečenie systémov, sietí a technológie, nechávate otvorené dvere a vystavujete sa dobrovoľne ohrozeniu útočníkmi zvonku aj neznalými zamestnancami zvnútra.

5. Predovšetkým v situáciách, keď sa stretávate s priepastnými rozdielmi v prípade predložený cenových ponúk, je hlavne vo vašom záujme preveriť si kvalitu a neuspokojiť sa len s teoretickým popisom plnenia povinností. Kybernetická bezpečnosť je oblasť, ktorá nemôže ani pri predkladaní „nevinnej" analýzy zostať bez technického pozadia, reálneho poznania a skúsenosti s riešeniami v oblasti IT a OT bezpečnosti.Zjazdoví lyžiari a kanoista si zmerali sily v netradičnom trojboji. Kto zvíťazil? (VIDEO)

Zjazdoví lyžiari a kanoista si zmerali sily v netradičnom trojboji. Kto zvíťazil? (VIDEO)

Vodnoslalomár Matej Beňuš a zjazdoví lyžiari Adam a Andreas Žampovci sa stretli v súboji, ktorý preveril ich šikovnosť, rýchlosť aj schopnosti na bicykli. Ich zápolenie je súčasťou kampane spoločnosti BILLA, v ktorej predajniach prebieha počas tohto leta spotrebiteľská súťaž „Uži si leto na bajku“ o 240 športových bicyklov.

Polícia vyšetruje rasistický článok o požiari v Bohumíne

Polícia vyšetruje rasistický článok o požiari v Bohumíne

Polícia vyšetruje rasistický článok o tragickom požiari v Bohumíne.

Vilo Rozboril nerozdáva milióny, ide o podvod

Vilo Rozboril nerozdáva milióny, ide o podvod

Napriek tomu, že statusy s fotkou Vila Rozborila sľubujúce milióny, poukážky či auto... vyzerajú už na prvý pohľad veľmi nedôveryhodne, na facebooku na ne stovky ľudí naleteli a podvod vo veľkom ďalej šíria.

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

Americká internetová spoločnosť Twitter prejavila záujem o prevzatie aktivít čínskej aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok v Spojených štátoch.

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Najčítanejšie